Στον τελικό του Eurobasket με ρεσιτάλ η Εθνική Νέων Ανδρών, 77-56 την Ισπανία-φωτό | Πρωτη news sport

Το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket U20,
που θα διεξαχθεί την Κυριακή (21:00) στο Ηράκλειο της Κρήτης, θα διεκδικήσει η Εθνική Νέων Ανδρών απέναντι στο Ισραήλ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στον ημιτελικό συνέτριψε 77-56 την Ισπανία, αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ και βγάζοντας εκτός ρυθμού τους Ίβηρες, που πριν τον αγώνα είχαν την ταμπέλα του φαβορί.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με διψήφια διαφορά πόντων. Με σωστές επιλογές στην επίθεση, άκρως πιεστική άμυνα και μοναδικό… ψεγάδι τα πέντε χαμένα αμυντικά ριμπάουντ η Ελλάδα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 24-14, ενώ είχε ανοίξει την ψαλίδα ακόμα και στο +15 (24-9). Σκόρερ της Εθνική ήταν ο Χαραλαμπόπουλος με 8 πόντους, ενώ βοήθειες προσέφεραν και οι Καρράς, Φλιώνης, Κόνιαρης και Λούντζης.

Η τρομερή άμυνα της Εθνική συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με ελάχιστα λάθη και πολύ μεγάλη πίεση από τους Έλληνες, οι Ίβηρες… ίδρωναν για να πετύχουν καλάθι και ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό μόλις με 24 πόντους συγκομιδή. Στο άλλο μισό του παρκέ η Ελλάδα έχασε το εύκολο καλάθι και την ευστοχία του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο κατάφερε να πετύχει 37 πόντους και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (37-24).

Σχεδόν όσους πόντους δέχθηκε η Ελλάδα στον μισό αγώνα τους μέτρησε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Ισπανούς να ολοκληρώνουν την περίοδο με 21 πόντους και να εκτοξεύονται στους 45 πόντους. Πάντως, οι Ίβηρες ακόμα και έτσι δεν μπόρεσαν να ροκανίσουν την διαφορά, αφού στην επίθεση οι Χαραλαμπόπουλος και Καρράς σκόραραν, ενώ ο Κόνιαρης σέρβιρε με αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να προηγηθεί στο 30 με +15 (60-45), αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα για την τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 37-24, 60-45, 77-56.
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 10 (2), Φλιώνης 4, Καρράς 16, Σκουλίδας 5, Δίπλαρος 7 (1), Αγραβάνης, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 19 (3), Μουράτος 4, Τάταρης 2

Ισπανία (Ναβάρο): Ντε Λα Ρουά, Γκαρσία 12 (1), Λόπεθ 5, Βίλα 2, Χου 1, Ρίγκο, Γιούστα 4 (1/5 σουτ), Σορόγια, Μάρτι 12, Βίλα 11, Μπαρέιρο 6, Μαζάιρα 3 (1).