«Διπλό» πρόκρισης στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό, 3-1 την Παρτιζάν- φωτό | Πρωτη news sport

Ονειρεμένο ξεκίνημα έκανε στη φετινή
αγωνιστική περίοδο ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφυγε από το Βελιγράδι με σκορ πρόκρισης και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Μπεν σε τρελά κέφια και τον Εμενίκε να βάζει στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα, επικράτησαν με το ευρύ 3-1 της Παρτιζάν, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον τρίτο προκριματικό γύρο και πλέον μόνο αν αυτοκτονήσουν στο Καραϊσκάκη θα χάσουν το πολυπόθητο εισιτήριο.
Όπως προαναφεραμε όλα τα... λεφτά για τον Ολυμπιακό ήταν απόψε ο Μπεν, δικαιώνοντας μέχει κεραίας τον Χάσι που του έδωσε φανέλα βασικού.

Ο άσος από της Κομόρες χτύπησε αρχικά στο 6ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στους Πειραιώτες, ενώ έκανε το 2-1 στο 56' απαντώντας στο γκολ της ισοφάρισης των γηπεδούχων που σημείωσε στο 10' ο Ταουάμπα.

Για να φτάσουμε στο 90' οταν ο Εμενίκε που είχε μόλις αντικαστήσει τον Μπεν έδωσε σκορ πρόκρισης στον Ολυμπιακό, γράφοντας το τελικό 3-1.

Παρτιζάν-Ολυμπιακός 1-3

Γκολ:
 6' Μπεν (Ολυμπιακός), 10' Ταουάμπα (Παρτιζάν), 56' Mπεν (Ολυμπιακός), 90+1' Eμενίκε (Ολυμπιακός)

Κίτρινες:
 Σιώπης (Ολυμπιακός), Μπίχλερ (Παρτιζάν), Ταουάμπα (Παρτιζάν), Φιγκέιρας (Ολυμπιακός), Λεονάρντο (Παρτιζάν)

Κόκκινες:

Δοκάρια:
Παρτιζάν (Τζούκιτς): H ενδεκάδα: Κλιάγιτς, Μίλετιτς, Όστοϊτς, Τσίρκοβιτς, Βουσίλεβιτς, Μπίχλερ, Κόσοβιτς, Λεονάρντο, Γιάνκοβιτς, Ταουάμπα, Τζούρτζεβιτς

Ολυμπιακός (Χάσι): Καπίνο, Κούτρης, Ρομαό, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Οφόε, Σιώπης, Σεμπά, Μάριν (81' Ζντιέλαρ), Καρσελά (81' Πάρντο), Μπεν (88' Εμενίκε)Το γκολ του Ολυμπιακού